PDA

Zobacz pełną wersję : Internet w komórce - blueconnect



javelin
17.11.11, 07:51
Dziś został mi wreszcie włączony blueconnect w telefonie (o dzięki wspaniały pracodawco po 2 latach), no i od razu zrodziło się masę pytań na które szczerze powiedziawszy nie potrafię znaleźć odpowiedzi.

Może po kolei:
1. Czym są tryby pracy GSM/WCDMA ??
2. Co oznaczają tryby pracy pokazane ikonką ze strzałkami?? 3G, H, E??
3. Jak rozumiem BC działa w trybie pakietowym, w dostępnych sieciach hmm jak to nazwać, "szybszych"? 3G? - A co jeżeli te tryby nie są dostępne w jakimś regionie? Czy BC będzie próbował się wdzwaniać po zwykłej sieci GSM? Czy teki tryb pracy jest wliczony w abonament np BC14?

Pytań dużo i jak zwykle chodzi o kasę. Nie chciałbym sobie nabić przez przypadek rachunku usługami które nie są wliczone w abonament.

Smogg
17.11.11, 09:18
1. GSM = 2G / WCDMA = 3G;
2. Ikonki ze strzałkami wskazują na to, w jakim jesteś zasięgu, czy występuje "przepływ" pakietów i czy używasz internetu. G = GPRS, E = EDGE, 3G = 3G, H = Używane 3G --> Tzn. jeśli jesteś w zasięgu 3G, ale Twój telefon nie używa internetu, będziesz widział ikonę "3G", jeśli będąc w tym zasięgu zaczniesz ściągać pocztę, odświeżać pogodę, wejdziesz na redtube'a - pojawi się ikona "H" informująca o tym, że używasz internetu :-)
3. Częściowo jak wyżej - jeśli w danym regionie nie ma 3G, to telefon przełącza się na EDGE. Jeśli nie ma EDGE, to przełącza się na GPRS. Jeśli nie ma GPRS... to jesteś w czarnej dupie i uważaj, żeby nie zgwałcił Cię jakiś goryl, a nie się patrzysz na telefon ;D Co do abonamentu to nie wiem o co Ci chodzi, internet w abonamencie to internet w abonamencie, chyba jeszcze żaden operator nie "sprzedawał" internetu tylko pod warunkiem, że jesteś w zasięgu 3G bo po 2G kasował jak za zboże ;)

Dobrą praktyką jest mimo wszystko kontrolowanie stanu konta - jeśli możesz się zalogować na stronie operatora, wysłać smsa z zapytaniem o stan konta... Ja aplikacjom do zliczania danych nie ufam - odświeżenie pogody czy akcji nie powinno zjeść więcej niż 5kB, ale jeśli operator "liczy sobie" każdą rozpoczętą stówę, to bardzo łatwo można nabić wiele megabajtów ściągając niewiele danych ;) Z drugiej strony, jeszcze nigdy nie udało mi się w telefonie dojść chociaż do połowy limitu mojego pakietu ;D

Złapać grammar nazi na błędzie... Bezcenne :>

javelin
17.11.11, 09:44
1. GSM = 2G / WCDMA = 3G;


No i to mnie bardzo zastanawia. Bo w teorii w takim razie do korzystania z internetu na poziomie HSDPA i tym podobnych wykorzystywane powinno być pasmo WCDMA. Natomiast po kilku testach gdy ustawiłem opcję WCDMA telefon zgłaszał brak możliwości połączenia z siecią. Dopiero ustawienie gsm/wcdma auto powoduje że działa normalnie telefon i że jest dostęp do sieci "szybkobieżnej"

Smogg
17.11.11, 11:54
A dałeś mu trochę czasu na zalogowanie i ustabilizowanie połączenia? Jeśli jest słaby zasięg sieci 3G to tryb auto jest lepszym rozwiązaniem (choć niekoniecznie dla baterii ;P).

Anegdota: Kiedyś teść wyjeżdżał, wcześniej bawił się swoim telefonem i tak jakoś ustawił tylko zasięg 3G... przez całą podróż i w miejscu docelowym był poza zasięgiem sieci i bez kontaktu ze światem. Dopiero powrót na 2G umożliwił mu wykonywanie połączeń ;)