PDA

Zobacz pełną wersję : Słownik pojęć



KurczaQ
25.03.12, 18:35
Zauważyłem że tego nie ma, więc proszę ;)


1. Co to jest ROOT?

Modyfikacja systemu nadająca prawa użytkownikowi do zaawansowanej ingerencji w system operacyjny.


2. Co daje nam ROOT?

Daje nam możliwość podmiany plików systemowych, czy też korzystać z aplikacji wymagających dostępu do roota jak np. wifi tetherów, czy rom manager.


3. Co to jest ROM, MOD, soft?

Rom i soft to oprogramowanie które możemy wgrać na telefon, wyróżniamy romy: oficjalne - dostarczone przez producenta telefonu, brandowane - dostarczone przez operatora sieci oraz custom romy - stworzone przez społeczność, często dające możliwość wgrania portowanych romów z innych nowszych urządzeń. Mody - mogą być całościowe lub tylko częściowe.


4. Czym jest wipe?

Inaczej zwany Hard resetem, jest to reset do ustawień fabrycznych usuwa wszystkie dane z telefonu i zostawia go tak jak był nowy po otwarciu z pudelka, usuwa dane oraz aplikacje użytkownika ale aktualizacji systemu nie cofnie. Wipe można zrobić z poziomu telefonu poprzez: Ustawienia -> Prywatność -> Ustawienia fabryczne


5. Co to recovery?

Specjalny tryb uruchomienia telefonu w którym znajduje się specyficzne menu, są tam takieopcje jak wgrywanie zipów do systemu, aktualizacje systemu z plików zip znajdujących się na karcie, wipe z podziałem na factory reset, czyszczenie cache, wipe baterry czy możliwość tworzenia backupu systemu. Najbardziej rozpowszechnione Custom Recovery (czyli takie, którego nie stworzył producent) to ClockWorkMod Recovery (często można spotkać się z akronimami tej nazwy - CWM/CMR/CWR).


6. Co to sdk, adb?

SDK to środowisko do tworzenia aplikacji Androida, ADB to powłoka dla systemu operacyjnego wchodząca w skład SDK dzięki niej można wykonać niektóre operacje na telefonie z konsoli systemowej np. pod windowsem Do pełni władzy root jest wymagany.


7. Co to jest bootloop?

Występuje wtedy, kiedy animacja startowa zatacza krąg, ładuje się cały czas, jednak telefon nigdy się nie uruchomi.


8. Czym jest BootLoader?

Jest to standardowe menu HTC, możemy w niej wgrać aktualizację systemu (via recovery), wykonać task29, wgrać WP7 lub Androida sposobem PC->Urządzenie, wejść w fastboota i sflashować cały system poprzez RUU

9. Czym jest RUU?

RUU to akronim od ROM Update Utility. To instalator, działający w środowisku Windows, za pomocą którego możemy wgrać nowe oprogramowanie do telefonu przy użyciu komputera.

10. Co to jest CID?

CID jest identyfikatorem słuchawki nadawanym przez producenta/operatora. W zależności od CID telefon otrzymuje odpowiednie dla regionu i/lub dystrybucji aktualizacje.


11. Co to jest NAND?

Jest to partycja systemowa w pamięci urządzenia na której instaluje się system operacyjny

12. Co to jest Kernel?

Jest to jądro systemu operacyjnego, które możemy zmienić wygrywając paczkę zip nie naruszając naszych danych, często robione są pod gry, oszczędność, płynność itd.

13. Co to jest CM?

Cyanogenmod jest to alternatywna dystrybucja Androida, często jest to jedyna droga aktualizacji nie wspieranych już przez twórcę słuchawek

kasier
25.03.12, 23:45
Dobra robota pozwolę sobie przykleić wątek

KurczaQ
25.03.12, 23:58
Będę wręcz dumny :)

Tąpnięte z Lwa :)

Vinrael
26.03.12, 11:40
Pozwoliłem sobie troszkę zmienić, żeby pasowało do wszystkich słuchawek ;)

Smogg
26.03.12, 12:45
Zmieniłem trochę formatowanie tekstu i dodałem 2 punkty. Myślcie, moi mili, co jeszcze może się przydać na tej liście i dodawajcie ;)

KurczaQ
26.03.12, 19:01
Dodałem troszkę punktów ;)

Smogg
28.03.12, 11:20
Ponownie trochę zmieniłem, usuwając przy okazji punkt o Task29.
Prosiłbym, aby pojęcia dotyczące pojedynczej słuchawki - o ile istnieje taka potrzeba - były umieszczane w konkretnym dziale dedykowanym omawianej słuchawce.