PDA

Zobacz pełną wersję : Mała sieć komputerów (4 komputery, 5 AP)



ghost_
06.06.12, 17:28
Witam wszystkich !

Mam pewien problem z rozwiązaniem jak podłączyć komputery w sieć.

Jakieś tam podstawy posiadam, ale wg mnie bez routera się nie obejdzie ...

Ale do sedna problemu - mam do dyspozycji 5 AP (3 x TP-Link, 2 x Edimax)

Chcę aby jeden Edimax, działał jako nadajnik, a reszta jako Client/Station-Infrastructure.

Wszystko ładnie pięknie, tylko problem pojawia się przy przydzielaniu IP. Najlepiej by było jakby Edimax, który działa jako nadajnik miał jeden IP, a cała reszta coś w stylu 192.168.1.10 (komputer 1.), 192.168.1.11 (np. Client TP-Link).

Czy da się jakoś to obejść bez konieczności zastosowania routera ? Wprowadzić dodatkową podsieć do obiegu ?

Za pomoc serdecznie dziękuję :)

KurczaQ
06.06.12, 19:02
Według mnie robisz wielki błąd, kupując router i dobrą antenę masz połączenie we wszystkich bez zbędnego psitolenia :)

Nie dość że przy zakupie nowego sprzętu dołączysz go bez bólu to będziesz miał mniej kabli, i mniejszy pobór prądu a ten rośnie w cenę ;)

ghost_
06.06.12, 19:07
Tutaj kryterium "mało kabli" jest zbędne - po prostu mam do dyspozycji 5 APeków i 4 komputery, aby połączyć je w sieć. Jeżeli się nie da i nie obejdzie się bez przydzieleniu w sumie 9 adresów IP z puli DHCP no to trzeba będzie zakupić router.

komputer - ap -> WiFi - połączenie z nadajnikiem AP
komputer - ap -> WiFi - połączenie z nadajnikiem AP
komputer - ap -> WiFi - połączenie z nadajnikiem AP
komputer - ap -> WiFi - połączenie z nadajnikiem AP

tak to ma wyglądać, żeby zaoszczędzić na routerze.

Vinrael
07.06.12, 01:33
Podoba mi się powód edycji :E
Niestety mam wrażenie, że bez routera się nie obędzie - adresy IP muszą być podzielone na każde AP, więc raczej nie da rady tego zrobić bez routera.

ghost_
07.06.12, 02:02
W sumie wiem, że tam coś było porozdawane już w tej pracowni, więc może wykorzystam te adresy IP, ale najpierw musiałbym wiedzieć jakie adresiki są porozdawane -> .pdf pozostawiony przez firmę :)

3mcie kciuki jak co :D

No i się okazało, że w pracowni był router ... Ale gdzie on jest to chyba nikt nie wie ... jak dam radę załatwić sobie 9 sztywnych adresów IP wewnątrz sieci, to myślę, ze przy dostępnych środkach (5 x AP) wszystko da radę zrobić :)