PDA

Zobacz pełną wersję : [SE] Poziom naładowania baterii kłamie (...) 10 faktów o komórkach...



Smogg
15.01.11, 12:37
Tak, tak, tak... wiem, że SE o_O
Mimo wszystko:

Poziom naładowania baterii kłamie, czarny ekran szybciej zużywa moc - 10 faktów o komórkach, które warto znać.


Telefony komórkowe mają swoje tajemnice. Wskaźnik naładowania baterii utrzymuje nas w przekonaniu, że mamy jeszcze spory zapas mocy - bo wtedy chętniej dzwonimy. Czarna tapeta w komórce powoduje większe zużycie baterii niż biała. Operator GSM może zablokować każdy skradziony telefon komórkowy raz na zawsze. Oto spis 10 ciekawostek o komórkach, które warto znać.

Reszta, jak zwykle:

http://www.se.pl/technologie/mobilnie/poziom-naladowania-baterii-klamie-czarny-ekran-szybciej-zuzywa-moc-10-faktow-ktore-warto-wiedziec-o-_165282.html

maniek9611
15.01.11, 12:58
najbardziej rozwalił mnie punkt 8


Przyszłe baterie mogą być napędzane spirytusem

Smogg
15.01.11, 13:04
Wiesz... są projekty konstrukcji baterii napędzanych etyliną czy etanolem... tylko że do tego drugiego paliwa w Polsce czy Rosji będzie trzeba dodać coś toksycznego, bo inaczej będą wiecznie rozładowane :D

maniek9611
15.01.11, 13:08
you're right ;D

Szakus
15.01.11, 14:03
ciekawy artykuł, gdzieś czytałem ze microsoft zaleca kafelki koloru czerwonego na wp7 bo zużywają mniej energii ale to chyba tyczyło się ekranów AMOLED lub Super AMOLED

Boss
30.01.11, 23:33
Nie zgodzę się iż jest jakaś różnica w rozładowaniu baterii do 50% i do końca. Nie ma żadnej. W obu wypadkach żywotność ogniwa jest taka sama.
[hr]Dodano: 1296423986[hr]
Przeczytałem artykuł do końca. Typowe teorie spiskowe nie trzymające się kupy. Ktoś kto to pisał nie miał pojęcia o realnym życiu. Operator nie chce zablokować imei? Prędkość hdspa? To wygląda troszkę inaczej.

lbigo
13.02.11, 03:16
Szanowny Panie.



Nie zgodzę się iż jest jakaś różnica w rozładowaniu baterii do 50% i do końca. Nie ma żadnej. W obu wypadkach żywotność ogniwa jest taka sama.
Hm, z argumentem "bo nie" dyskutuje się dość trudno. Sugeruję jednak obejrzenie filmu znajdującego się w artykule, co nieco on tłumaczy (proszę pamiętać, że ilość przestrzeni we wnętrzu ogniwa jest mocno ograniczona).


Przeczytałem artykuł do końca. Typowe teorie spiskowe nie trzymające się kupy. Ktoś kto to pisał nie miał pojęcia o realnym życiu. Operator nie chce zablokować imei? Prędkość hdspa? To wygląda troszkę inaczej.

Nie wiem, czy mam pojęcie o realnym życiu (istnieje życie "nierealne"? :), ale wiem, że nie mogę zgodzić się z Pana oceną tekstu. Zawiera fakty, a nie teorie spiskowe. Wszystko zostało w miarę jasno wytłumaczone, ale bez przesady.

Oczywiście jeśli ma Pan wątpliwości, chętnie ich wysłucham i spróbuję wyjaśnić Panu, w czym rzecz.

Pozdrawiam!

Łukasz Bigo
SE.pl

Boss
13.02.11, 08:34
O bateriach na każdym forum jest kilka tematów i wszędzie są spory. Wszędzie krążą urban legend. Tu też jest już kilka. Np i tu ta kwestia była poruszana.

http://hd2forum.pl/pomoc-pytania-problemy/hd2-pare-pytan-przed-zakupem/msg1668/#msg1668

maniek9611
13.02.11, 12:23
Np i tu ta kwestia była poruszana.

To był wątek z pytaniami.

Ten jest założony przez Smogga z newsem.

lbigo
17.02.11, 02:22
O bateriach na każdym forum jest kilka tematów i wszędzie są spory. Wszędzie krążą urban legend. Tu też jest już kilka. Np i tu ta kwestia była poruszana.

http://hd2forum.pl/pomoc-pytania-problemy/hd2-pare-pytan-przed-zakupem/msg1668/#msg1668


Nie odpowiedział Pan na żadne z moich pytań, domyślam się więc, że jednak - wbrew wcześniejszej wypowiedzi - przekonał się Pan do mojego artykułu. To dobrze, cieszę się z tego powodu :)

Co do baterii: wiem, że ludzie w dobrej wierze serwują innym rady. Nie mam zamiaru udawać, że znam się na bateriach. Staram się tylko złożyć do kupy mozaikę faktów:
0. naukowcy nie wiedzą ciągle, skąd się bierze efekt zużywania się baterii Li-ion (nie mówimy o Ni-Cd). Na ten temat są tylko spekulacje, jedna z nich to mechaniczne zużycie baterii (vide: film w artykule).
1. MacBook i ThinkPad podłączone do prądu nie ładują baterii do oporu i nie czerpią prądu z gniazdka. Przeciwnie: pozwalają baterii, by pracowała, tj. jej poziom naładowania oscylował w przedziale 90-100 procent (dotyczy to moich laptopów, niekoniecznie wszystkich serii)
2. Mój Touch Pro2 pracuje krócej na baterii, jeśli często go doładowuję. Pomaga mu rozładowanie do końca i naładowanie. A może tylko rozładowanie. A może tylko naładowanie. <- nigdy nie sprawdziłem opcji nr 2 i 3.
3. Bateria jest przedmiotem na tyle tanim, że zawsze można kupić zapasową. :)
4. W moim ładowanym pod korek i rozładowywanym często do końca laptopie bateria nadawała się do wyrzucenia po 2 latach pracy.
5. Producenci nie zalecają rozładowywania baterii Li-ion (Li-poly) do końca.

Każdy wyciąga wnioski, jakie tylko ma ochotę. :)

POzdrawiam
Łukasz Bigo
SE.pl

Boss
17.02.11, 10:43
Odpowiedział wystarczająco, ale jako uważam cały artykuł za stek bzdur skumulowanych z różnych nieprofesjonalnych for dzieci neo, nie zamierzam na jego temat snuć dalszej dyskusji i na siłę przekonywać do swoich racji.

P.S.

5. Producenci nie zalecają rozładowywania baterii Li-ion (Li-poly) do końca.
No pokaż mi chłopie jakąkolwiek instrukcję obsługi zawierającą taki zapis.

Smogg
17.02.11, 11:31
Kolega Boss to ma trochę taki dar wieszczenia prawdy? ;-)

Pomijam już fakt - nazwijmy to - "grzeczności" Twojej wypowiedzi...

Ale skoro już rozpoczynasz pewien temat i masz okazję się wypowiedzieć w rozmowie z autorem artykułu o różnicach Waszych poglądów... a mimo wszystko zamiast konstruktywnej dysputy pojawiają się - z Twojej strony Boss - teksty o forach dzieci neo, a jako uzasadnienie tego, że masz rację, podajesz argument że tak uważasz i już... "moja racja jest najmojsza"...

Z mojej perspektywy jest to czyste awanturnictwo, które nie ma na celu niczego, poza pokazaniem jakiejś swojej wyższości, a przy rozwijaniu się rozmowy w kierunku, który to poczucie mógłby zaburzyć, zabranie swoich zabawek i pójściu do innej piaskownicy (np. inny wątek) pokazywać swoją wyższość nad innymi ludźmi.

Jeśli nie masz ochoty rozmawiać na jakiś temat, to w ogóle go nie zaczynaj, bo kończenie go w obraźliwy sposób tylko psuje klimat...

lbigo
20.02.11, 11:24
P.S.

5. Producenci nie zalecają rozładowywania baterii Li-ion (Li-poly) do końca.
No pokaż mi chłopie jakąkolwiek instrukcję obsługi zawierającą taki zapis.


Ależ proszę bardzo, pierwsza, która mi przyszła do głowy:
If you don?t plan on using your notebook for more than six months, Apple recommends that you store the battery with a 50% charge. If you store a battery when it?s fully discharged, it could fall into a deep discharge state, which renders it incapable of holding any charge.

Oczywiście dotyczy to notebooków, ale baterii Li-ion (Li-poly).

Pozdrawiam
Łukasz Bigo

kasier
20.02.11, 12:25
No dobra ale nie dotyczy normalnego użytkowania sprzętu przecież. Jak sam pokazałeś chodzi o 6 miesięczną przerwe. kup se zwykły akumulatorek używaj go a później zostaw rozładowany na taki czas to też będziesz miał efekt zużycia

Boss
20.02.11, 12:28
A słyszałeś chłopie o wear level. W ten sposób zapewniasz sobie szybką i prostą drogę do zniszczenia ogniwa. Tak w telefonach jak i laptopach. Proponuję szybką lekturę na elektrodzie. Ten temat akurat o laptopach, ale można wyciągnąć wnioski i do telefonii.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1010313.html
Poza tym faktycznie przetrzymując baterię przez dłuższy czas nieużywaną startujemy ze stanu 40-60%. Ale normalna praca i twoje poglądy to porażka.

lbigo
22.02.11, 21:34
No dobra ale nie dotyczy normalnego użytkowania sprzętu przecież. Jak sam pokazałeś chodzi o 6 miesięczną przerwe. kup se zwykły akumulatorek używaj go a później zostaw rozładowany na taki czas to też będziesz miał efekt zużycia


Tak. Pan Boss napisał "No pokaż mi chłopie jakąkolwiek instrukcję obsługi zawierającą taki zapis.", dlatego wziąłem pierwszy z brzegu tekst, który się nasunął - pan Boss nie precyzował bowiem, czy chodzi mu o zapis w kwestii normalnej pracy. Mój wcześniejszy post również tego nie sugerował.

Pozdrawiam
Łukasz Bigo
[hr]Dodano: 1298404543[hr]


A słyszałeś chłopie o wear level. W ten sposób zapewniasz sobie szybką i prostą drogę do zniszczenia ogniwa. Tak w telefonach jak i laptopach. Proponuję szybką lekturę na elektrodzie. Ten temat akurat o laptopach, ale można wyciągnąć wnioski i do telefonii.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1010313.html
Poza tym faktycznie przetrzymując baterię przez dłuższy czas nieużywaną startujemy ze stanu 40-60%. Ale normalna praca i twoje poglądy to porażka.


Widzę, że się Pan lekko zirytował. Proszę się uspokoić i wytłumaczyć mi, bo nie nadążam:
a) co ma do rzeczy poziom zużycia baterii (wear level) [notka: może Pan używać trudnych słów, w artykule temat się pojawił, chyba co nieco już wiem, postaram się nadążyć za Panem]
b) "w ten sposób zapewniasz sobie ..." - to znaczy w jaki sposób? W opisany przeze mnie w artykule? W którym fragmencie?

"normalna praca i twoje poglądy to porażka" - dobre! Zaszyłem się w kąt i przez dobry kwadrans chlipałem w ciszy. :) Proszę mi wybaczyć, jeśli na następny post nie odpowiem, bo z takimi argumentami ciężko się dyskutuje, a i taka dyskusja nic nie wnosi. Szkoda zaśmiecać Forum. :)

Podsumowując: dziennikarz (ja) jest od tego, żeby zbierać informacje i dostarczać je czytelnikom. W najlepszej formie, w jakiej potrafi. Z przyjemnością poprawię swój tekst, jeśli wskaże mi Pan ewidentne błędy w postaci: mój cytat + link do _profesjonalnego_ (producent, instytucja naukowa) źródła, gdzie jest napisane inaczej.

Ps. Na uspokojenie proponuję reportaż z wycieczki naszego dziennikarza. Jeździł Audi A7 po Chile. Tematyka z innej parafii, ale myślę, to ciekawa lektura.

Pozdrawiam!
Łukasz Bigo